Eseuri. Pregătire pentru bacalaureat. Limba și literatura română

54,90 lei
Numai 992 ramase
SKU
EDU.670

Axată, în egală măsură, pe un dosar de receptare critică a operelor literare și pe interpretări originale, lucrarea propune tânărului de azi și absolventului de mâine „cheile de lectură” necesare înțelegerii autorilor fundamentali prevăzuți în programa de bacalaureat, asigurând o învățare efcientă, prin asimilarea conținuturilor curriculare specifice disciplinei Limba și literatura română.

Culegerea vă oferă:

• un instrument util pentru elevi, dar și pentru profesori;
• autorii canonici prezentați în sinteze recapitulative;
• modele detaliate ale eseurilor structurate.

Informaţii suplimentare
Autor

Monica Cristina Anisie
Constantin Ciprian Nistor
Georgiana Andreea Nistor

Imprint Corint Educaţional
Gen Educațional
Vârsta +16 ani
Data apariției August 2025
Copertă Softcover
Nr. pagini 176
Format 16,5 x 23,5 cm
ISBN 9786303610146
Scrieti propria recenzie
Scrie o recenzie:Eseuri. Pregătire pentru bacalaureat. Limba și literatura română
Rating-ul tău

ANISIE, Monica Cristina

Monica Cristina ANISIE – profesor, gradul didactic I, Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București. A activat ca metodist și inspector școlar general adjunct al Inspectoratului Școlar al Municipiului București și a ocupat funcția de director general al Direcției Învățământ Preuniversitar și pe cea de secretar de stat în cadrul Ministerului Educației Naționale.

NISTOR, Constantin Ciprian

Constantin Ciprian NISTOR – profesor, gradul didactic I, Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București, metodist și membru în comisii naționale de specialitate. Este preocupat, îndeosebi, de studiul metaficțiunii, concept dezvoltat ca subiect al tezei de doctorat cu titlul „O istorie a metaromanului românesc”.

NISTOR, Georgiana Andreea

Georgiana Andreea NISTOR – profesor, gradul didactic I, Colegiul Național „Sfântul Sava”, București, metodist, cercetător în cadrul Institutului de Lingvistică „Iorgu Iordan–Alexandru Rosetti” al Academiei Române și doctor în filologie cu teza „Morfosintaxa și semantica numelor de rudenie”.

Comparati produse
Nu aveti articole de comparat.
Back to Top